Türkiye’nin İlk Antivirüs Yazılımı Olan CHOMAR Antivirus Detaylı İncelemesi

Bu aralar CHOMAR Antivirus ile ilgili bir habere denk gelmeyeniniz yoktur eminim. Çok iddialı bir çıkış ile tanıtılan CHOMAR Antivirus, hem Türkiye’nin ilk ve tek yerli antivirüsü hem de OPSWAT GOLD sertifkasından çok; ismi ve başka gereksiz argümanları ile eleştiri oklarının hedefi olduğuna şahit oldum. Bu nedenle test edip izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Eleştirilen hususlar:

  • CHOMAR ismi kimilerine göre argodaki anlamına atıfta bulunmakta kimisi de niye ÇOMAR veya COMAR değil üzerinde yoğunlaşmış durumda. Pardus’un temel bileşenlerinden ÇOMAR yazılımının isim hakkını ihlal ettiği de iddialar arasında.
  • Offline kurulum paketi boyutunun 922 MB olması. Birçok anvirüs programı 100-300 MB civarındayken, bazı Linux dağıtımlarından bile büyük bir kurulum paketinin olması yoğun şekilde eleştiriler arasında.

İsim Neden ÇOMAR değil de CHOMAR?

Açıkçası isim bana da başta argo kullanımından dolayı rahatsız edici geldi. Hem “ç” yerine “ch” kullanılması da başka bir merak konusu olmuştu. Merakımı gidermek için birinci elden gerekçeleri dinlemek adına firmayı direkt aradım. Başta karşıma bir muhatap çıkacağından bile şüpheliydim açıkçası. Ancak hiç de öyle olmadı. Firmada görüştüğüm kişi, uzun uzun isim gerekçelerini anlattı. Projeye daha başlarken “bekçi köpeği” konsepti üzerinden gidildiği ve projenin İngilizce “bekçi köpeği” manasına gelen WATCHDOG kod adıyla geliştirilmeye başlandığını dinledim. Ancak uygulama olgunlaşmaya yakın gerek iç pazarda WATCHDOG isminin zor telaffuz edilmesi ve akılda tutulması, gerekse WATCHDOG isminin yurtdışı pazarı için fazla genel kalması sebebiyle yerel bir isim üzerinde durulmuş. Yapılan araştırmalar sonucunda TDK’daki anlamı “İri köpek, çoban köpeği” olan ÇOMAR’ı benimsemişler. Yurtdışında da okunuşunu bilmeyen kişilerin yanlış okumaması adına CHOMAR’ı seçmişler. Hem ÇOMAR hem de CHOMAR’ın tescilli markaları olduklarını da Türk Patent Enstitüsü üzerinden kontrol ettim.

Açıkçası bana bu açıklamalar makul geldi. Sanırım kullandıkça alışılacak isimlerden olacak gibi duruyor. Teknoloji işlerinde isime çok takılmamak lazım. “Apple” Türkiye’den çıkmış olsaydı “Elma diye telefon mu olur?”, “Başka isim bulamamışlar mı?”, “Armut olsaydı bari” gibi olumsuz eleştiriler gelecekti. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Aklıma gelenler; Volkswagen (Halk Otomobili), hepimizin kullandığı işletim sistemi Windows (Pencereler), Schwarzkopf (Kara Kafa), Head & Shoulders (Kafa ve Omuzlar), BlackBerry (Böğürtlen) vb. onlarca örnek markalar sayılabilir. Markaya bu kadar takılmadan incelememize devam edelim.

Kurulum Paketi Boyutu ve Disk Kullanımı

Özellikle değinmek istediğim konu bu, zira 922 MB bir antivirüs için gerçekten çok büyük mü? Diğer antivirüsler gerçekte nasıl deyip sıfır bir sanal makine kurdum ve aşağıdaki antivirüslerin kurulum paket boyutlarını, Program Files ve ProgramData’nın içerisindeki ürünün kendi klasörlerinin toplam boyutunu, ilk güncellemeden önceki ve sonraki toplam disk alanı kullanımını test ettim.

Kurulum ortamı: Windows 10 Pro x64

Test Adımları:

  • Sanal makinede, her bir antivirüsün test adımından sonra doğru bir tekrar olabilmesi açısından bütün testlerden önce bir “Checkpoint” tanımladım. Böylece bir antivirüsün testini bitirip diğerine geçerken, sanal makineyi kaydedilen “checkpoint” noktasına alarak eski haline getirdim.
  • Kurulacak her antivirüsün en güncel offline kurulum paketini internet sitelerinden indirip boyutlarını not ettim.
  • İlk önce güncelleme almasını önlemek amacıyla internet bağlantısı olmadan kurulumları tamamladım ve kurulum yapılan “Program Files” ve “ProgramData” altındaki ilgili klasörlerin boyutlarını not ettim.
  • Son olarak internet bağlantısını açıp güncellemeleri aldım. “Program Files” ve “ProgramData” altındaki ilgili klasörlerin boyutlarını not ettim.
ANTIVIRUS UYGULAMALARI Offline Kurulum Paket Boyutu MB İlk Güncellemeden Önceki Toplam Disk Kullanımı MB (ProgramData + Program Files) İlk Güncellemeden Sonraki Toplam Disk Kullanımı MB (ProgramData + Program Files)
AVIRA ANTIVIRUS 242 MB 703,43 MB 917,00 MB
CHOMAR ANTIVIRUS 922 MB 900,80 MB 900,80 MB
ESET NOD32 ANTIVIRUS 101 MB 465,00 MB 708,00 MB
KASPERSKY ANTI-VIRUS 173 MB 487,00 MB 805,00 MB

Sonuç

Tek kelime: şaşırtıcı 🙂 Ortaya çıkan sonuçlar karşısında yaygın antivirüs programlarının adeta eksik kurulum yaptığını ve bu sayede kurulum paketlerinin küçük olduğu ortaya çıkmaktadır. Çok yüksek boyutta güncelleme dosyalarını uygulama kurulduktan sonra arka planda indirdiği anlaşılmaktadır. CHOMAR’ın offline kurulum paketi ise en güncel veritabanı ile birlikte geldiği anlaşılmaktadır. Diğer güvenlik uygulamalarının offline paketleri internet olmayan bir makinede ne derece koruma sağlayacağı akıllarda bir soru işareti bırakmaktadır. Bu durumda CHOMAR Antivirus için yapılan olumsuz boyut eleştirilerinin yersiz olduğu kanısındayım. Bu testleri sizler de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak karşılaştırma yaptığım; Avira (1986) 31 yıllık, ESET (1992) 25 yıllık ve Kaspersky (1997) 20 yıllık şirketler olduğu düşünülürse söylenecek tek söz kalıyor: Tebrikler CHOMAR!

Ekran Görüntüleri

Bir Cevap Yazın