MySQL Giriş

MySQL Giriş

PHP , esnek bir web yazılım dilidir . Günümüzün gelişmiş birçok yazılım dilleri gibi birden fazla veritabanı (database) ile uyumlu halde çalışabilmektedir . Türkiye şartlarında düşünürsek , yazılım sektöründe PHP ile akla gelen ilk veritabanı MySQL olduğu için , ayrıca ORACLE SQL ve diğerlerine nazaran PHP ile daha kullanışlı görünen veritabanı olduğu için , MYSQL derslerini yayınlamayı uygun buldum. MySQL genellikle PHP ile birlikte kullanılan ücretsiz bir veritabanı sunucusudur.

MySQL Nedir?

MySQL bir veritabanıdır.Veritabanı , bilgileri saklayan yapıları tanımlar.

Bir veritabanında , HTML tabloları gibi satır, sütun içeren tablolar bulunur.

Veritabanı , kategorilere göre veri saklamak için en uygun sistemdir. Bir şirketin örnek bir veritabanında “Müşteri” , “Ürün” , “Çalışanlar” ve “Sipariş” tabloları bulunur.


Veritabanı TablolarıOrtalama bir veritabanı genellikle bir veya birden fazla tablo içerir.Her tablo (“müşteri” veya “Sipariş” gibi) isimlendirilir. Her tablo veri kayıtlarını saklar.Aşağıda “insanlar” adında örnek bir tablo yaptık, inceleyelim :

Soyisim isim adres Şehir
Veli Uyanık Çankaya 10/2 Ankara
Cengiz Hayıf Cebeci 10/23 Ankara
Galip Bölük Strrazburg 20 Ankara

Sorgular

Sorgu, bir soru veya istek anlamındadır.

MySQL kayıtlarında , veritabanına yaptığımız sorgularda özel bilgileri, bir kayıtlı tablo kümesine sorgu yapabiliriz.

Aşağıdaki sorguya bakalım:

SELECT Soyisim FROM insanlar

Bu sorgu insanlar tablosunudaki Soyisim satırını bulur ve kayıtlı verileri döndürür:

Soyisim
Veli
Cengiz
Galip

MySQL Veritabanı İndirin

MySQL veritabanı sunucunuz PHP ile birlikte yüklememişse , ki PHP Kurulum yazımda kullanabileceğiniz PHP Web sunucuları hakkında detaylı bilgiler bulunur , aşağıdaki linkte , MySQL resmi web sitesinden veritabanınızı indirin: http://www.mysql.com/downloads/index.html

5 Comments

 • Ali 18 Şubat 2014 Reply

  Workbench mi indirmemiz gerekiyor C# için yoksa Community Server mi? Ayrıca MySQL’i ilk indirdiğimiz zaman Setup Connection yapmamız gerekiyor. Onu nasıl yapacağız. Bir türlü yapamadım.

 • Ali Keskin 19 Şubat 2014 Reply

  Workbenchi indirmek gerekiyor. İndirdikten sonra onun ayarlarını yapıp bir server kurmamız gerekiyor. Yine bu işlem workbench in kendi içerisinde yapılıyor. C# ta kullanmak içinde mysql connector indirmemiz gerekiyor. Bunu da indirip kuruyoruz. C# ‘ta veritabanına bağlanamabilmek için kurduğumuz mysql connectorün .dll dosyalarını kaynak olarak göstermemiz gerekiyor projeye(Referans olarak tanıtmamız gerekli). Sağ tarafda bulunan Solution Explorer da projeye sağ tıklayıp references kısmına gelip yine sağ tıklayıp add references diyoruz buradan mysql diye aratırsak karşımıza mysql.data çıkacaktır bunu ok leyip projeye ekliyoruz.

  • Ali 19 Şubat 2014 Reply

   Yalnız ben bir türlü Server’i oluşturamıyorum. Ne yaptıysam kurtulamadım şu hatadan. Bakınız : http://i.hizliresim.com/e718JP.jpg

   Oluşturma sırasında sürekli bu hatayı alıyorum.

 • Ali Keskin 19 Şubat 2014 Reply

  Ekranda belirtilen hata şu : Bu bilgisayarda çalışan bir mysql sunucusu yok ve ona şuanda erişim de yok diyor. Bunun çözümü mysql sunucuyu başlatmak. Migration dan server oluşturulup adımlar takip ediliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Eğer hata oluşursa script shell den console çalıştırılarak test edilir. Yada o da sıkıntı çıkarırsa mysql i console ekranından çalışıtrıp test etmek gerekli. Mysql sunucunun çalıştığından emin olmak gerek önce çünkü.

  • Ali 22 Şubat 2014 Reply

   Aynen öyle. Hallettim server sorununu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.